Fot. Krzysztof Mrówka
Wyspy Szczęśliwe identyfikowane były często z Wyspami Kanaryjskimi. A tam, chociaż teren jest są skalisty, żyje się w sumie dobrze z uwagi na klimat i… bardzo dogodne podatki.
Wydaje się, że jako pierwszy takiej identyfikacji dokonał Flawiusz Filostrat, utożsamiając Wyspy Szczęśliwe z wyspami mauretańskimi, nad którymi panował berberyjski król Numidii i Cezarei – Juba II.
Poczynając od XII w. jako takie identyfikowali je zwłaszcza Portugalczycy i Hiszpanie. Idąc za tą identyfikacją, od gr. nazwy Wysp Szczęśliwych wulkaniczne wyspy położone na północno-wschodnim Atlantyku, przy wybrzeżach Europy i Afryki: Wyspy Kanaryjskie, Azory,
Fot. Krzysztof Mrówka
Wyspy Zielonego Przylądka, Maderę z przylegającymi wyspami oraz Wyspy Dzikie (Selvagens) nazywa się łączną nazwą Makaronezji. Ta ostatnia nazwa ma znaczenie geofizyczne, botaniczne, a także używana jest w terminologii programów polityki regionalnej Unii Europejskiej.
Lećcie tam o każdej porze roku (np. z Krakowa na Gran Canarię Ryanairem). Wyspa ma fantastyczny klimat a glebę taką, że pomidory zbiera się cztery razy w roku. O endemicznych bananach kanaryjskich i wszelakich południowych owocach przekonacie się na miejscu. Wszak na wulkanicznej glebie wszystko rośnie rewelacyjnie…
Główną gałęzią gospodarki jest turystyka. Istotną rolę odgrywa też rolnictwo – z wysp eksportuje się m.in. banany i pomidory. Stosuje się specjalne ulgi dla inwestorów oraz niskie stawki podatków pośrednich (podatek obrotowy IGIC w wysokości 5 proc.). Niską akcyzą objęte są paliwa, perfumy, alkohol i wyroby tytoniowe. Również cena benzyny bezołowiowej na wyspach jest niska i kształtuje się na poziomie ok. 0,95 euro za 1 litr. najtańsze w całej Unii są… taksówki. Rolnictwo wspomagane jest sporymi dotacjami z UE i rządu w Madrycie.
W tym odcinku raportu z podróży zdjęcia z Gran Canarii związane z wodą.
Krzysztof Mrówka
Slideshow Krzysztof Mrówka
Fot. grancanaria.com