Gigantyczny, lodowcowy cyrk (fotoreportaż)

Z wioski Gavarnie (w departamencie Hautes-Pyrénées, francuskie Pireneje Wysokie), ośrodka narciarstwa biegowego i alpejskiego, prowadzi szlak do Cirque Gavarnie, naturalnego amfiteatru o średnicy ok. 6 km.

Cyrk lodowcowy otaczają szczyty Pic du Taillon (3144 m n.p.m.), Pico Marboré (3220 m n.p.m.) i Astazou (30 71 m n.p.m), wznoszące się na granicy Francji z Aragonią (wspólnota autonomiczna w Hiszpanii). Głównym celem wycieczek do cyrku lodowcowego jest najwyższy (ma 422 m) we Francji wodospad (Grande Cascade de Gavarnie) na górskim potoku Gave de Pau oraz słynna Szczerba Rolanda – Brèche de Roland (2804 m n.p.m., na pierwszym zdjęciu). Przełęcz, wyglądająca jak wyrwa w skale, ma 40 m szerokości i 100 m głębokości.
Według legendy, umierający z ran Roland po bitwie w wąwozie Roncevaux (15 sierpnia 778 r.) uderzył nim w skałę, chcąc zniszczyć swój cudowny miecz Durendal, by nie dostał się w ręce pogan (Basków, którzy osaczyli oddział Rolanda, w akcie zemsty za ich miasto Pamplonę, które zburzył król Franków Karol Wielki). „»Ha, Durendalu, jakiś ty piękny, jaki jasny i biały! (…) Tobą zdobyłem tyle i tyle krajów, które dzierży Karol siwobrody. O ciebie, mieczu, gryzie mnie ból i troska. (…) Obyś nigdy nie dostał się w ręce tchórza!« Roland uderzył mieczem o głaz! Walił nim więcej, niżbym zdołał powiedzieć. Miecz zgrzyta, nie pryska ani się nie łamie. Odskakuje ku niebu.” (Pieśń o Rolandzie, przekł. T. Boy-Żeleński).