Budżet na rympał


Rys. Digger

Marek Magierowski poinformował, że prezydent podpisał ustawę budżetową przegłosowaną przez Sejm 16 grudnia, bo nie miał żadnych wątpliwości co do legalności jej uchwalenia. Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta wyjaśnił, że Andrzej Duda zapoznał się z opiniami i ekspertyzami sporządzonymi przez wszystkie strony. Po ich analizie „doszedł do wniosku, że nie zostały naruszone żadne standardy obowiązujące w parlamencie.

Tymczasem wątpliwości jest mnóstwo, lecz nie ma ich tylko prezydent.

Czy było kworum? NIE WIADOMO. Żadne zapisy wideo tego nie udowadniają. Oświadczenia posłów PiS, że byli i głosowali, są funta kłaków warte.
Czy w Sali Kolumnowej były osoby obce, nie-posłowie? NIEWYKLUCZONE. Widzieli ich posłowie opozycji. Obcy byli potrzebni, bowiem brakowało kworum.
Czy osoby obce głosowały udając posłów? PRAWDOPODOBNE. Gdy już znalazły sie w sali, to aby głosować.
Kto konkretnie i jak głosował? NIE WIADOMO. W Sali Kolumnowej nie ma maszyn. Obowiązywały zasady z czasów Podstawowych Organizacji Partyjnych.
Czy posłowie PiS nie wpuszczali do Sali Kolumnowej posłów innych partii? TAK. Są zapisy wideo.
Czy głosowano blokami nad poprawkami? TAK. To nielegalne.
Czy PiS informuje, że głosy liczyli posłowie sekretarze? TAK, lecz TRZECH TAKICH POSŁÓW NIE BYŁO W SALI KOLUMNOWEJ.
Czy listy obecności podpisywano po głosowaniu? TAK. Zrobił tak np. Zbigniew Ziobro, poseł, minister i prokurator w jednym. Jest zapis wideo. To złamanie regulaminu Sejmu. Zgodnie z procedurą, podpis w takiej sytuacji składa się w obecności marszałka Sejmu z wytłumaczeniem sytuacji. Na filmie widać, że Ziobro w sali z listami obecności jest sam.
Czy marszałek Kuchciński zgodnie z regulaminem Sejmu wykluczył posła PO z obrad? Uczynił to Z POGWAŁCENIEM regulaminu.

Akcja „budżet 2017” to czysty rympał. Duda nie miał żadnych wątpliwości co do legalności jego uchwalenia. Tym gorzej dla niego.
Krzysztof Mrówka