Gigantyczny, lodowcowy cyrk (fotoreportaż)

Z wioski Gavarnie (w departamencie Hautes-Pyrénées, francuskie Pireneje Wysokie), ośrodka narciarstwa biegowego i alpejskiego, prowadzi szlak do Cirque Gavarnie, naturalnego amfiteatru o średnicy ok. 6 km.

Cyrk lodowcowy otaczają szczyty Pic du Taillon (3144 m n.p.m.), Pico Marboré (3220 m n.p.m.) i Astazou (30 71 m n.p.m), wznoszące się na granicy Francji z Aragonią (wspólnota autonomiczna w Hiszpanii). Głównym celem wycieczek do cyrku lodowcowego jest najwyższy (ma 422 m) we Francji wodospad (Grande Cascade de Gavarnie) na górskim potoku Gave de Pau oraz słynna Szczerba Rolanda – Brèche de Roland (2804 m n.p.m., na pierwszym zdjęciu). Przełęcz, wyglądająca jak wyrwa w skale, ma 40 m szerokości i 100 m głębokości.
Według legendy, umierający z ran Roland po bitwie w wąwozie Roncevaux (15 sierpnia 778 r.) uderzył nim w skałę, chcąc zniszczyć swój cudowny miecz Durendal, by nie dostał się w ręce pogan (Basków, którzy osaczyli oddział Rolanda, w akcie zemsty za ich miasto Pamplonę, które zburzył król Franków Karol Wielki). „»Ha, Durendalu, jakiś ty piękny, jaki jasny i biały! (…) Tobą zdobyłem tyle i tyle krajów, które dzierży Karol siwobrody. O ciebie, mieczu, gryzie mnie ból i troska. (…) Obyś nigdy nie dostał się w ręce tchórza!« Roland uderzył mieczem o głaz! Walił nim więcej, niżbym zdołał powiedzieć. Miecz zgrzyta, nie pryska ani się nie łamie. Odskakuje ku niebu.” (Pieśń o Rolandzie, przekł. T. Boy-Żeleński).

Tam uzdrawia woda (fotoreportaż)

Lourdes – miasto i gmina w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau, w regionie Oksytania, w departamencie Pireneje Wysokie.
Według danych na rok 1990, gminę zamieszkiwało 16 300 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 441 osób/km² (wśród 3020 gmin regionu Midi-Pireneje Lourdes plasuje się na 14. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 195.).
Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek, odwiedzany rocznie przez 6 mln osób z całego świata (w okresie od marca do października). Według nauki Kościoła rzymskokatolickiego, 11 lutego 1858 r. przy jaskini Massabielle zwanej tam Grotą 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża, przedstawiając się jej w miejscowym dialekcie: „Que soy era Immaculada councepciou – Jestem Niepokalane Poczęcie”. W 1874 r. w tym miejscu ustawiono statuę Matki Bożej z Lourdes, następnie neogotycką bazylikę. Sama Bernadette Soubirous wstąpiła w 1866 roku do klasztoru Nevers, a w 1933 r. została kanonizowana.
Lourdes ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę pielgrzymkowo-turystyczną (kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych, 2. miejsce we Francji po Paryżu). W mieście jest wiele zabytków, m.in. zamek z XIV wieku, dwupoziomowy kościół z drugiej połowy XIX wieku, neobizantyjski kościół Różańcowy z końca XIX wieku, podziemna bazylika św. Piusa X.
Miasto zostało opisane w powieści Emila Zoli „Lourdes”.
Od marca br. połączenie lotnicze z Lourdes ma Kraków za pośrednictwem Ryanaira.


Fot. Krzysztof Mrówka, Office Tourisme