Polska in Space 2099

Rys. Digger

Człon załogowy już jest gotowy!

Rys. Digger

Ogromnym sukcesem zakończyła się inicjatywa załogi i ZZ Solidarność Walcząca starachowickich Zakładów Przemysłu Kosmicznego. Na dwieście dni przed terminem oddano do użytku kabinę pasażerską i sterówkę lądownika kosmicznego „Ussarz”.

Są one istotną częścią planu opanowania przez Polskę Księżyca w ramach projektu „Trójmorze w czwartym wymiarze”. Sterówka ma zostać wyniesiona na orbitę okołoziemską przez superrakietę Jarozbaw-1 (o postępach prac nad tym pojazdem pisaliśmy wcześniej) . Minister ds. rozwoju alternatywnej przyszłości Jagoda Emilewicz podkreśla, że gotowe sterówki mogą stać się kołem zamachowym gospodarki narodowej. Sterówkę poświęcił ks. wicebiskup Arkadiusz Mariusz Gądecki, podkreślając, że Autokefaliczny Kościół Katolicko-Smoleński nie jest przeciwny rozwojowi nauki i techniki. – Pragniemy bronić naszej katolickiej, smoleńskiej cywilizacji polskiej nie tylko u nas, ale także na granicach Wszechświata. Dlatego każda wyprawa kosmiczna będzie przede wszystkim mieć za zadanie ewangelizować kosmopogan! – podkreśla dobitnie ks. wicebiskup.
Notował z uwagą Adolf Komurek
Na rycinie aktualny wygląd sterówki kosmicznej „Ussarz”, zainspirowany wystrojem wnętrza sypialni p. wicepremier B. Szydło.

Olbrzymi sukces rakiety Jarozbaw-1

Rys. Digger

Ogromnym, choć częściowym sukcesem zakończyła się pierwsza próba rakiety Jarozbaw-1 na poligonie wojsk kosmicznych w Hrubieszowie.

Rakieta prawidłowo oddzieliła się od wyrzutni, następnie po odliczaniu wstępnym przeszła do fazy rozruchu. Na skutek niekorzystnej zmiany kierunku wiatru z zachodniego na północno-wschodni przyjęła pozycję horyzontalną i przeszła do lotu. Zachowując z rakietą dobry kontakt wzrokowy sztab obserwował precyzyjnie wykonany przelot na wysokości zero+zero. Zręcznie omijając przeszkody terenowe, rakieta Jarozbaw-1 zatrzymała się w oddalonym o 3000 metrów dyskoncie spożywczym „Janusz”. Na szczęście z powodu choroby personelu dyskont jest zamknięty.
-Wszystko zadziałało zgodnie z instrukcją, jedynym problemem jest nieoczekiwana zmiana kąta kierunkowego wektora lotu o prawie 90 stopni Celsjusza – stwierdza szef projektu Arnold Toynbee Świrski.
Adolf Komurek
Na rycinie sekwencje pierwszej próby rakiety Jarozbaw-1

Najnowsza wirówka kosmiczna gotowa!

Rys. Digger

Ogromnym sukcesem zakończyła się inicjatywa Agencji Narodowego Rozwoju Kosmicznego (ANaRoK). Oddano do użytku supernowoczesną wirówkę do treningu kosmicznego „Godność”. Powstała na bazie stępki promu morskiego przechowywanej jako relikwia narodowa w Szczecinie. Grupa naukowców pod kierunkiem Wacława Berczyńskiego, specjalisty lotniczego i śmigłowcowego postanowiła o użyciu tej cennej części dna okrętowego, jako symbolu skoku w przyszłość.

-Prom kosmiczny, który będzie obsługiwany przez naszych narodowych lunarian jest lepszym symbolem dobrej zmiany niż prom morski. Tamto to może być produkt niemiecki, ale my, Polacy, mamy ambicje większe, szersze, jesteśmy odważniejsi, bardziej twórczy, niezłomni, weselsi, szybsi…-wymienia dr. Berczyński.

Pierwszym Polakiem na wirówce będzie minister płk mgr Bartłomiej Misiewicz.

-Posiadłem sztukę jazdy czołgiem bojowym w kwadrans po nieparzystej i obsługi pistoletu P-64 (wywaliłem zeń cały magazynek w cztery minuty!). Czas na prawdziwe wyzwanie. Chciałbym zostać kapitanem promu kosmicznego i złożyć kwiaty na orbicie okołoziemskiej, spacerując w przestrzeni międzygwiezdnej.- uśmiecha się minister. Na razie przymierza fotel, nieco nań zbyt ciasny. W najbliższych dniach pionierska podróż wirówką „Godność”. Przygotowujemy pełną relację z wydarzenia.

Adolf Komurek

Na rycinie płk mgr Misiewicz na tronie wirówki tuż przed próbnym odpaleniem (1/6 obrotu w lewo).

Pomyślne wieści z kosmodromu!

Rys. Digger

Ruszyły prace nad wdrożeniem programu „Księżyc 2021”. Pierwszym etapem jest zbudowanie rakiety zdolnej do przeniesienia na Srebrny Glob załogi wybranej spośród najsprawniejszych żołnierzy WOT.

Załoga ma sprawdzić warunki do budowy na Księżycu Mauzoleum Smoleńskiego, poświęconego Żołnierzom Wyklętym, poległym w katastrofie Tupolewa 154M pamiętnego kwietnia 2010 w Smoleńsku. Poza tym polscy lunarianie mają przynieść na Ziemię próbki kosmicznego pyłu, potrzebnego do ozdobienia Kaplicy Nowego Tysiąclecia Chrztu Polski z Kolan Powstałej na terenie Radia Maryja.

Pierwsza z serii rakiet Jarozbaw jest prawie gotowa, brakuje tylko obliczeń statyczno-aerodynamicznych, silnika, paliwa i urządzeń sterujących. Jest to jednoczłonowa maszyna, o projektowanym ciągu 1000 nanodżuli na milimetr słupa rtęci, zdolna do pokonywania wielkich przestrzeni kosmicznych. Polska będzie produkować takie pojazdy seryjnie w Mielcu. Na ceremonii chrztu rakiety Jarozbaw-1 obecna była delegacja partyjno-rządowa z wicepremier Szydło na czele. Poświecenia dokonał Jego Ekscelencya ks.Biskup Marek Jędraszewski z Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

nadał Adolf Komurek

Na rycinie moment wyprowadzania rakiety Jarozbaw-1 z hangaru aeroklubu krośnieńskiego, gdzie maszyna została skonstruowana z resztek maszyn rolniczych pozostałych po tamtejszym składzie maszyn PGR.

Cosmos kołem zamachowem

Rys. Digger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *